نحوه اصولی عیب یابی مدارات الکترونیکی

هر زمان که عیب اتفاق بیفتد، دو حالت ممکن است رخ دهد:

حالت اول : تجهیزات اصلا کار نمی کنند
حالت دوم : تجهیزات به طور غیر عادی کار می کنند

مرحله دوم را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

  1. خطای ثابت یا خرابی
  2. خطاهای متناوب (صدای خارجی، گرما، شوک، افزایش رطوبت و غیره)

اصولی که می توان برای عیب یابی استفاده کرد:
ابتدا بازرسی بصری را در نظر بگیرید

این مرحله ممکن است در تماس فیزیکی با مدار باشد. پس بهتر است منبع تغذیه مدار را جدا کرده و مدتی صبر کنید تا جریان برخی از قطعات تخلیه شود تا بتوانید بدون ترس آن را نگه دارید.

قطعات منفجر شده یا سوخته مدار را با دیدن و بو کردن آنها بررسی کنید.
به دنبال اتصالات شل و بد باشید و همچنین مسیرهای زمین را بررسی کنید.
به نقاط لحیم کاری دقت کنید که آیا درست لحیم شده اند یا خیر.
اتصال نقاط لحیم شده مجاور را بررسی کنید.
توجه: اگر هر یک از شرایط ذکر شده در بالا نیاز به تعمیر فوری دارد، اقدامات لازم مانند لحیم کاری نقاط کوتاه شده، لحیم کردن قطعات شل یا اتصالات، تعویض قطعات سوخته با قطعات جدید و غیره را انجام دهید. ، باید تأیید شود که مشکل در مدار یک مشکل اساسی است و اکنون می توانید مراحل زیر را طی کنید.

نحوه اصولی عیب یابی مدارات الکترونیکی

برای پیدا کردن قطعه معیوب مراحل زیر را طی می کنیم

  1. اندازه گیری کنید.
  2. مقدار اندازه گیری شده را با آنچه که باید به دست می آوردید، مقایسه کنید.
  3. اگر مقادیر اندازه گیری شده با آنچه که باید به دست می آوردید. مطابقت ندارد، دلیل آن را پیدا کنید

هنگامی که قطعه معیوب را پیدا کردید، قطعه را به طور حرفه ای تعویض کنید. برای قطعات نصب سطحی، برخی تکنیک های جدیدتر مورد نیاز است.

 تست برد الکترونیکی

شما باید به خوبی از عملکرد تجهیزات تست و عیب یابی مطلع باشید. انتخاب تجهیزات تست بستگی به میزان سرویس و نوع سرویس دارد. برخی از تجهیزات تست محبوب عبارتند از:

مولتی متر دیجیتال یا آنالوگ:

مولتی‌متر (Multimeter ) دستگاهی است برای مشاهده چندین کمیت الکتریکی از قبیل ولتاژ یا اختلاف پتانسیل و آمپراژ یا جریان و مقاومت الکتریکی که می‌توان با آن سلامت قطعات یا مشخصات یک قطعه را ارزیابی کرد.این وسیله سه کاربرد ولت‌متر، اهم‌متر و آمپرسنج را باهم به صورت ترکیبی دارا می‌باشد. به وسیله مولتی‌متر میتوانیم از وصل بودن کلید اطمینان حاصل کنیم.

اسیلوسکوپ:

دستگاه اسیلوسکوپ یک نوع دستگاه اندازه‌گیری است که از آن برای اندازه‌گیری میزان ولتاژ و مشاهده شکل موج‌های حاصل، اختلاف فاز موجود، زمان تناوب و همچنین مشاهده و بررسی منحنی ولت – آمپر برخی از عناصر نیمه هادی موجود همچون ترانزیستور و دیود، استفاده می‌شود. به بیان دقیق‌تر می‌توان گفت اسیلوسکوپ یک دستگاه ولت متر دقیق است با این تفاوت که توانایی اندازه‌گیری میزان جریان را به صورت مستقیم ندارد؛ به همین دلیل بایستی برای اندازه‌گیری میزان جریان، از روش‌هایی غیرمستقیم مانند قانون اهم استفاده نمود.

دستگاه عیب یاب برد الکترونیکی

متر LCR

دستگاه LCR متر ابزاری ست که می تواند با دقت و سرعت بالایی میزان ظرفیت خازن، مقاومت الکتریکی و اندوکتانس سلف را مشخص کند. از مترLCR با عنوان سلف سنج، خازن سنج و اهم سنج نیز یاد می کنند. ممکن است برخی از مولتی‌مترها نیز توانایی محاسبه اندوکتانس را داشته باشند.

آشنایی با نحوه آزمایش دقیق قطعات الکترونیک

 

درباره Hossein Sediqian

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *