مکاترونیک البرز خاورمیانه

شابلون استنسیل

امروزه اکثر بردهای الکترونیکی با قطعات SMD طراحی و ساخته می شوند . برای مونتاژ این نوع قطعات قبل از قطعه چینی با دستگاه , لازم است خمیر قلع روی پدها کشیده شود که این کار به کمک شابلون استنسیل و به روش سیلک به روی پدها انجام می شود. شابلون استنسیل کاربرد دیگری نیز دارد. برخی از بردها قطعات SMD در دو طرف برد قرار دارد , در اینصورت باید قطعاتی که در طرف اول مونتاژ می شود را روی برد چسباند که در زمان عبور دادن از اون (OVEN) در مرحله دوم , قطعات ریزش نداشته باشد . برای زدن چسب روی برد نیز از شابلون استنسیل استفاده می شود. شابلون استنسیل به تناسب حساسیت ( عرض پدها و فاصله بین آنها) به دو روش اسیدی و لیزری تولید می شود.

روش اسیدی

در روش اسیدی جای پدها خالی و ما بقی قسمت ها رنگ زده می شود و بعد با اسید جای پدها روی ورق از بین می رود و بعد از آن روی فریم چسبانده می شود.

روش لیزری

برای بردهایی که در آن از قطعات با پایه های ریزتر مثل آی سی های FPGA  دارند جای پایه ها با دستگاه لیزر برش داده می شود که خیلی دقیق تر از روش اسیدی می باشد.

معمولا برای کارهای تعداد کم جهت صرفه جویی در هزینه فقط ورق استنسیل بدون فریم ساخته می شود . برای بردهای با تعداد بالا خمیر توسط دستگاه پرینتر روی برد کشیده می شود که در اینصورت شابلون حتما باید با فریم باشد که بتوان روی دستگاه بست . شابلون ها بسته به ابعاد برد متفاوت است .

معمولا برای شابلون خمیر از ضخامت ۰.۱۲ میلیمتر و برای شابلون چسب از ضخامت ۰.۲ میلیمتر استفاده می شود. در صورت نیاز به قرار دادن حجم بیشتر خمیر قلع می توان از ضخامت های ۰.۱۵ و ۰.۲ میلیمتر نیز استفاده کرد.

 

لحیم کاری از طریق استنسیل بصورت دستی

این روش تضمین می کند مقدار مناسب خمیر قلع به صورت یکنواخت روی پد های برد قرارگیرد.

با این کار شما میتوانید نتیجه قابل قبول تری را در زمان کمتر بدست آورید.

پس از قرار دادن استنسیل بر روی برد و آغشته کردن برد با خمیر قلع می توانید قطعات را روی خمیر قلع در جای خود قرار دهید و آن را به داخل آون بگذارید.

در ضمن با هیتر هم میتوان خمیر قلع را ذوب و لحیم کاری را انجام داد.

به مالیدن خمیر قلع توسط شابلون بر روی برد اصطلاحا رنده خمیر قلع گفته میشود

نوع استنسیل:

استنسیل نوعی از ورق فولاد ضد زنگ است ، که می تواند در یک قاب یا بدون قاب باشد.

چارچوب یا قاب ذکر شده برای دستگاه استنسیل خودکار استفاده میشود وغیر چارچوب دار برای لحیم کاری دستی است

معمولا استنسیل دارای چارچوب سنگین تر و بزرگتراز نمونه بدون قاب یا چهارچوب است. بنابراین داشتن قاب برای حمل بار گرانتر است .

الکتروپولیش :

الکتروپولیش (پولیش الکتروشیمیایی شناخته می شود) پلیسه های کوچک را برطرف می کند، کیفیت سطح را بهبود می دهد و دیواره های صاف در داخل را برای رنده بهتر خمیر فراهم می کند.

درباره Hossein Sediqian

2 دیدگاه در شابلون استنسیل
  1. سایت‌های خوب و مفیدی دارید .
    انشالله بدرخشید جناب

  2. لکتروپولیش (پولیش الکتروشیمیایی شناخته می شود)
    ?????


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *