کار با دستگاه هویه , آموزش کار با دستگاه هویه SMD

آلبورگ -مونتاژ-SMD

هویه هوای گرم مخصوص قطعات SMD

هیترها انواع مختلفی دارند که می‌توانند فقط شامل دستگاه دمنده هوای داغ باشند، یا در کنارشان یک هویه قلمی هم داشته باشند. آموزش روش کار با هیتر به این صورت است که المنت دمای مد نظر را تولید می‌کند و با دمیده شدن باد داخل دسته هیتر، باد گرم از نازل دسته هیتر خارج می‌شود. این دستگاه دارای کنترل دما و کنترل فشار هوا می‌باشد. در ادامه این مقاله به بررسی هویه هوای گرم مخصوص قطعات SMD می‌پردازیم. لطفا با ما همراه باشید.

آلبورگ -مونتاژSMD

هویه هوای گرم مخصوص قطعات SMD

هویه هوای گرم (Heater) از ابزار و دستگاه‌های SMD است که برای لحیم کاری در هنگام نصب (مونتاژ) و پیاده‌سازی (دمونتاژ) قطعات نصب سطحی SMD به کار می‌رود. در یک هویه هوای گرم (هیتر) ، هوای گرم به وسیله دستگاه کمپرسور هوا (تولید فشار هوا) به صورت فشرده تولید می‌شود. این هوا پس از برخورد با رشته (المنت) گرم کننده که روی دسته قرار دارد گرم می‌شود و باد گرم از نازل (خروجی) خارج می‌شود. با استفاده از کلید یا ولوم روی دستگاه مرکزی می‌توانیم دما یا میزان هوا را تنظیم کنیم.

در شکل  زیر یک نمونه دستگاه هویه هوای گرم مخصوص قطعات SMD نشان داده شده است.

یک نمونه دستگاه هویه هوای گرم

چه نوع هویه گرم (هیتر) برای کار مناسب است؟

اولین سؤالی که برای شروع به کار و خرید ابزار و دستگاه در ذهن ایجاد می‌شود، انتخاب نوع هویه هوای گرم مناسب است. برای پاسخ به این پرسش سه نکته را باید در نظر بگیریم:

 • توان دستگاه
 • نوع هیتر
 • کیفیت ساخت

هر هیتر مانند سایر لوازم الکتریکی دارای توان مشخص است. توان دستگاه انرژی مصرفی را تعیین می‌کند. میزان ایجاد فشار هوا (باد) و حرارت تولیدی وابسته به توان دستگاه است. نوع کیفیت دستگاه نیز با توجه به محصولات موجود در بازار و متناسب با قیمت، متغیر است. بهترین گزینه برای انتخاب یک دستگاه هویه هوای گرم، توجه به نیاز و استفاده از برگه راهنمای مشخصات فنی دستگاه است که از طرف سازندگان دستگاه‌ها در اختیار مشتریان قرار می گیرد. یکی دیگر از روش‌های انتخاب هویه هوای گرم، پرسش و تحقیق از تعمیرکاران با صلاحیت بردهای SMD است.

به طور کلی هیترها به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم‌بندی می‌شوند. تفاوت این دو نوع، در نمایشگر درجه حرارت آن است. در نوع آنالوگ، درجه حرارت تنها از طریق دگمه (ولوم) که درجه‌بندی‌های آن قابل مشاهده است، تنظیم می‌شود. در نوع دیجیتال میزان دما بر روی یک نمایشگر به نمایش در می‌آید. در نوع جدید دیجیتال، تنظیمات دمای خروجی به وسیله کلید یا از طریق چرخاندن ولوم صورت می‌گیرد.

در برخی از مدل‌ها، پس از تنظیم با قرار گرفتن دسته هیتر در جایگاه مخصوص، دستگاه به طور خودکار درجه هوای فشرده، حالتی شبیه آماده به کار به خود می‌گیرد. با برداشتن دسته هیتر تنظیمات به حالت قبل بر می‌گردد. برای آشنایی بیشتر با دستگاه هویه هوای گرم، قسمت‌های مختلف یک نمونه دستگاه در شکل زیر نشان داده شده است. این هویه دارای دو بخش هوای گرم و هویه قلمی است.

آلبورگ -مونتاژ SMD

کار هر یک از قسمت‌ها به شرح زیر است:

قسمت‌های مختلف یک نمونه دستگاه هویه هوای گرم

 • کلید روشن و خاموش شماره ۱ : روشن یا خاموش کردن قسمت هویه هوای گرم .
 • کلید روشن و خاموش شماره ۲ : روشن یا خاموش کردن قسمت هویه قلمی مونتاژ SMD
 • ولوم هوا (AIR) : تنظیم میزان هوای خروجی از هویه هوای گرم .
 • ولوم گرم‌کن شماره ۱ (Heater) : تنظیم میزان دمای هوای خروجی هیتر .
 • نمایشگر هفت قطعه‌ای شماره ۱ (Segment 7) : نمایش دمای تنظیم شده برای هویه هوای گرم .
 • ولوم گرم‌کن شماره ۲ (Heater) : تعیین میزان دمای هویه قلمی .
 • نمایشگر هفت قطعه‌ای شماره ۲ (Segment 7) : نمایش دمای تنظیم شده برای هویه قلمی .
 • سوکت شماره ۵ : اتصال هویه قلمی SMD به دستگاه هویه هوای گرم .
 • خروجی جهت اتصال دسته هویه هوای گرم: اتصال شیلنگ مربوط به هویه هوای گرم .
 • دسته مخصوص هویه هوای گرم: محل قرار گرفتن المنت و خروج هوای گرم .
 • نازل: اتصال نازل مناسب با توجه به منطقه کار در مراحل مونتاژ و دمونتاژ .
 • پایه نگهدارنده دسته هیتر .

نکته :

معمولاً تنظیمات قسمت هویه هوای گرم با روش‌های خاص، مثلاً کشیدن خط جداساز رنگی از تنظیمات هویه قلمی SMD مشخص می‌شود. همچنین هویه‌های هوای گرم تنوع بسیار زیادی دارد.

 

 

آموزش روش کار با دستگاه هیتر و هویه

 1. ابتدا مکانی را که می‌خواهیم لحیم کنیم با تینر و مسواک خوب تمیز می‌شود .
 2. سپس کافی است مقداری خمیر قلع را بر روی اتصالات تزریق کنیم .
 3. بعد قطعه مورد نظر را با دقت بر روی قسمتهایی که خمیر قلع زده‌ایم قرار می‌دهیم (این کار را توسط پنس انجام می‌دهیم تا قطعه دقیقا در محل خود قرار بگیرد) .
 4. سپس کمی فشار به قطعه وارد می‌شود تا توسط خمیر قلع به مادربورد بچسبد .
 5. حالا بسته به اندازه قطعه یک سری مناسب انتخاب و سر هیتر نصب می‌کنیم .
 6. نازل هیتر را دور تا دور پایه‌های قطعه با فاصله مناسب و در طول چند ثانیه در جهت اتصالات می‌چرخانیم تا تمام پایه‌های قطعه SMD  به طور یکسان حرارت داده شود و از داغ شدن قطعه جلوگیری شود .
 7. در صورت امکان قطعه را توسط پنس نگه دارید تا با فشار باد هیتر جابجا نشود .
 8. با این کار خمیر قلع که همان آلیاژ لحیم به صورت خمیر مانند است ذوب شده و باعث اتصال پایه قطعه با برد می‌شود .
 9. حالا کمی صبر کرده تا دما کم شود .
 10. سپس با تینر و فرچه (مسواک) محل لحیم کاری شده را تمیز می‌کنیم .

نکات مهم در آموزش روش کار با هیتر

پس از پایان یافتن کار با هیتر صبر می‌کنیم تا خنک شود. سپس آن را خاموش می‌کنیم. قطعاتی بر روی مادربرد قرار دارند که پلاستیکی هستند یا نسبت به حرارت حساس‌تر هستند. در صورت امکان آنها را جدا کرده و در غیر این صورت یا با استفاده از نازل کوچکتر یا روش‌های دیگر از برخورد حرارت به آنها جلوگیری می‌شود.

معمولا دستگاه هیتر برای تعمیرات بردهای مختلف کارایی عالی دارد. مخصوصا بردهای چند لایه که اکثرا قطعات SMD روی آنها زیاد دیده می‌شود. در تعمیرات برد الکترونیکی از جمله برای تعمیرات لپتاپ، تعمیر مادربرد، تعمیر پاور، تعمیرات کارت گرافیک، تعمیر انواع مانیتور، تعمیر تلویزیون، تعمیر بردهای پزشکی، تعمیر برد فتوکپی، تعمیر تبلت، تعمیرات موبایل و خیلی دیگر از اینگونه مین بردها از دستگاه هوای گرم یا هاتگان استفاده می‌شود.

این دستگاه برای تعمیرکاران این لوازم الکترونیکی بسیار مفید و مهم است. برای اینکه بتوانید براحتی  ICها و قطعاتی مانند ترانزیستور، خازن SMD، دیود، رگولاتور و بایوس را براحتی از روی این بردها جداسازی کنید و قطعه را تعویض کنید حتما روی بردهای چند لایه معیوب تمرین کنید تا حرارتی که مناسب هست را بدست بیاورید.

درباره Hossein Sediqian

2 دیدگاه در کار با دستگاه هویه , آموزش کار با دستگاه هویه SMD
 1. برای فروش هم دارید


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *