استانداردهای مونتاژSMD

رعایت استانداردهای مونتاژSMD در صنعت مونتاژبسیارحائزاهمیت است. مونتاژ در حجم انبوه نیازمند دقت وصرف زمان زیادی است،که می‌توان با رعایت قوانین واستانداردهای موجودمراحل مونتاژ را با کیفیت هرچه بیشتروسریعترانجام داد.

تصور کنید پس از ساعت ها زمان برای طراحی برد خود،برای مونتاژ آن اقدام میکنید.ولی به دلیل نداشتن اطلاعات کافی درمورد

استانداردهای مونتاژSMD ملزم به تغییر مجدد برد خود هستید.و این به این معناست که دوباره به خط اول بازگشته اید.

لازم است که قطعات وبردها با اصول وقواعدخاصی قبل از چاپ بردهای PCB کنار هم قرا گیرندتا مونتاژ کار بتواندبا استفاده از تولید اتومات به مونتاژ آنها بپردازد.این موارد در زیر به اختصارآورده شده است.

ابعاد برد

برای طراحی برد الکتریکی  لازم است که براساس کاربرد برد و همچنین  تعداد قطعات مورد استفاده،سایز برد تعیین شود.

استانداردهای مونتاژSMD

سایزاستانداردهای مونتاژSMD برای هر پد و فوت پرینت

هنگام طراحی بردهای الکتریکی باید برای جایگاه نصب هریک ازقطعات محلی درنظرگرفته شود که به آن فوت پرینت(footprint) یا ردپا گفته می‌شود.یکی از مهم ترین نکات استانداردهای مونتاژSMD که در مرحله طراحی باید به آن توجه کرد تناسب سایز قطعات با  پد و فوت پرینت آن است. در نتیجه لازم است اطمینان پیدا کنید اجزایی که در لیست قطعات (BOM) خود به کار برده اید کاملا متناسب با هر پد و محل قرار گرفتن آن قطعه طراحی شده است. استفاده از یک سایز اشتباه و نامتناسب با قطعه ی شما در انتها منجر به عدم اتصال صحیح هر قطعه به پدهایش خواهد شد.

فاصله قطعه از لبه ی برد

یکی دیگر از مواردی که باید در شیت بندی رعایت شود فاصله قطعه تا لبه ی برد میباشد.این فاصله برای دستگاههای مونتاژمختلف،متفاوت می باشدکه دستگاه با توجه به آن تنظیم می شود.در مواردی که نمی توان این فاصله را رعایت کرد می توان بااضافه کردن لبه در راستای محورXوYبا این محدودیت مقابله کرد.البته به این نکته بایدتوجه شودکه این محدودیت فاصله قطعه از لبه درراستای محور Yدرپارس اس ام دی برطرف شده است.

توجه به زاویه‌ی قطعات

یکی از مواردی که باید به آن درمونتاژ اتومات توجه شود زاویه‌ی قرارگیری قطعات روی بردPCBاست.ازاین جهت که دقت زاویه دستگاه‌های مونتاژ اتومات پارس اس ام دی ،یک درجه است.پس باتوجه به این نباید درطراحی قطعه‌ای را با درجه مثلا39.5تنظیم کرد.

قرارندادن سوراخ (via) بر روی پد (Pads)

قرار دادن سوراخ (via) در یک پد باعث می شود هنگام ذوب قلع ،سوراخ ها همچون یک مکنده قلع را به داخل خود بکشند ،در نتیجه اتصال بین پد و قطعات ضعیف خواهد شد.

وجود چاپ محافظ بین هر دو پد

چاپ محافظ یا اصطلاحا چاپ سبز؛ وظیفه ی ممانعت از اتصال پد با هر اتصال تصادفی پدهای دیگر را برعهده دارد. اگر در طراحی، پدهایی دارید که لایه محافظ بین آنها قرار نگرفته، احتمال ایجاد پل های مسی بین هر دو پایه کنار هم(بخصوص در ICها) را به شدت افزایش داده ایدودر نهایت شاهد اتصال کوتاه شدن پایه ها در بردتان خواهید بود.همچنین قرارندادن چاپ راهنما بین قطعات که ازلحاظ پدمس به هم متصل هستند ولی دو قطعه جدا را تشکیل می دهند،باعث به وجود آمدن شیفت درمحل قرارگیری قطعات بعد ازذوب قلع آن‌ها می‌شوید.

قرار ندادن چاپ راهنما بر روی پد

با قراردادن چاپ راهنمابرروی پدامکان اتصال قطعه با برد ضعیف وحتی ممکن است به طور کلی قلع نگیرد.

شیت بندی

یکی از مواردی که باید قبل از چاپ pcb با مونتاژ کار خود هماهنگ کنید حداکثر اندازه شیت بندی pcb است. این ابعاد برای دستگاه های مختلف متفاوت است.با توجه به دستگاهای مونتاژ پارس اس ام دی اندازه محورYحداکثر30cmومحوردیگر 39cm است. اندازه ی محور Yقابل تغییر نمی باشد ولی  اندازه محور X  تا 70cm قابل تغییر است که با توجه به اندازه برد قیمت آن کمی افزایش می یابد.

ایجاد دو سوراخ رجیست ثابت

پس از شیت کردن برد مد نظر ، در دو گوشه ی بالای برد دو حفره به قطر  داخلی  3.5 mm  به شکل دایره  در موقعیت  x=5mm و  y=5mm ایجاد میکنیم.درصورتیکه در محدوده برد ،جا برای اضافه کردن سوراخ نداشته باشیم با اضافه کردن لبه  8mm سوراخ را ایجاد میکنیم.پس بهتر است برای کاهش هزینه مربوط  به آندرصورت امکان از اضافه کردن لبه پرهیز کنیم.موقعیت مکانی سوراخ اول (گوشه سمت چپ) حتما باید رعایت شود وغیر قابل تغییر است ولی درمورد سوراخ دوم (گوشه سمت راست)فقط رعایت  y آن ضروری است.این امکان نیز وجود دارد که بدون وجود سوراخ مونتاژ انجام شود ولی به دلیل اتومات نبودن مونتاژ، هزینه مازاد آن لحاظ خواهد شد.

پد فیدیوشیال

برای تنظیم دستگاه اپراتور نیازمند داشتن نقاطی به عنوان نشانه بر روی PCB است  که به کمک آن بتواند محل دقیق قطعات را تنظیم کند. این نقاط با استفاده از پد فیدیوشیال بر روی برد تنظیم می گردد. حداقل تعداد این پد بر روی pcb شما در دو نقطه یکی بالا سمت چپ و دیگری پایین سمت راست  روی هر شیت است.

مشخصات قطعات الکترونیکی

قطعات الکترونیکی ارسالی بهتراست به صورت حلقه، درون سینی یا Tray و یا درون لوله یا Tube  ارسال شوند تا مونتاژ آنها بوسیله دستگاه امکان پذیر باشد.

تعداد کلیه قطعات بهتر است 1% بیشتر از تعداد مورد نیاز باشد.

 

استانداردهای مونتاژSMD

استاندارد مونتاژsmd

 

 

 

 • پاسخگویی سریع آنلاین:

  همیشه می توانید به سادگی با کارشناسان شرکت آلبورگ ارتباط برقرار کنید، از 9 صبح تا 18 از طریق تلفن یا شبکه های اجتماعی (تلگرام و واتس آپ) با ما تماس بگیرید.

 • زمان تحویل سریع :

  ماشین آلات مونتاژ شرکت آلبورگ  با قدرت مونتاژ بالا می تواند در زمانی کوتاه تمام تولید شما را برعهده بگیرد. اگر پیش از ارسال قطعات خود زمان رزرو خط تولید را هماهنگ کنید به یک هفته زمان نیاز داریم تا با دقت برای تولید محصول شما وقت بگذاریم و محصولی کامل و بی نقص ارائه دهیم.

 • حمل و نقل سریع و ایمن:

  ما با تمام کشور در حال مبادله کالا هستیم. برد ها در بسته بندی کاملا حفاظت شده در برابر ضربه، رطوبت و فشار و در زمان کمتر از 48 ساعت از زمان ارسال به دست شما خواهند رسید.

 • استاندارد کیفی مونتاژ:

  کنترل کیفی در سه سطح کلاس IPC-610 از جانب ما قابل ارائه است. کلاس I برای برد های با حساسیت کم مانند روشنایی و کلاس III برای برد های بسیار حساس با استاندارد نظامی ارائه می شود.

 

درباره Hossein Sediqian

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *