اصول تست pcb

بوردهای الکترونیکی حتی اگر به درستی طراحی و با نهایت دقت ساخته شود

باز هم مستعد بروز اشکال و مشکلات است. برای اطمینان از عملکرد صحیح پروژه های خود ، آزمایش دقیق محصول یا PCB در مراحل اولیه بسیار مهم است.

مدار الکترونیکی طراحی شده را میتوان با استفاده از نرم افزارهای مختلف تجزیه و تحلیل طراحی مانند EMI ، یکپارچگی سیگنال و یکپارچگی قدرت ،

در سطح طراحی PCB انجام داد. اما چگونه می توان PCB را هنگامی که مونتاژ نشده است یا پس از انجام مونتاژ قطعات الکترونیکی ، آزمایش کرد؟

چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که هیچ اتصال کوتاه، اتصال باز یا لحیم کاری نامناسبی بر روی PCB وجود ندارد؟

چگونه اطمینان حاصل کنیم که مقادیر قطعات خازن ها ، مقاومتها و نیز سایر المانها صحیح میباشد و نیز عملکرد مدار مورد انتظار است؟

این دقیقاً همان چیزی است که ما می خواهیم در مورد نحوه تست PCB با تسترهای PCB (jig tester) با شما به اشتراک بگذاریم.

Jig tester چیست؟

Jig tester دستگاهی است متشکل از تعدادی سوزن فنری با ساختاری مشابه پرابهای تست که جهت اتصال به نقاط مورد نظر بکار می رود که ممکن است با سایر ادوات اندازه گیری مانند ولتمتر، آمپر متر و یا سایر ماژول ها جهت تست عملکرد بورد مونتاژ شده و یا نیمه مونتاژ شده همراه باشد.

ساختار جیگ تستر (Jig tester) میتواند بصورت مکانیکی و یا پنوماتیک باشد. در ساختار مکانیکی بورد بوسیله یک صفحه نگهدارنده ثابت می شود و اتصال سوزن ها (test pins) به نقاط مورد نظر با فشار دسته از طریق صفحه متصل به آن انجام می شود.

این ساختار در مقایسه با دستگاه های پنوماتیک که در آن در پمپ های پنوماتیک استفاده شده، بسیار ارزان تر می باشد.

تسترهای مذکور به صورت سفارشی و برای هر مدل بصورت مجزا طراحی و ساخته می شود و به عنوان جزئی از تجهیزات و ماشین آلات کارخانه ها و مراکز صنعتی برای کار مدوام در نظر گرفته می شود.

این ساختار میتواند به سایر تجهیزات و با ماژول های الکترونیکی که بصورت سفارشی و برای تست عملکرد بخشی از محصول مورد نظر همراه باشد. همچنین قابلیت اتصال به کامپیوتر نیز قابل اجرا می باشد.

 

مراحل مختلف تست PCB:

1- تست بورد مونتاژ نشده

با استفاده از پراب های سوزنی شکل و تست های اتصال کوتاه ، مدار باز و .. و نیز CT اسکن صنعتی انجام میشود.

2- تست PCB مونتاژ شده

پس از مونتاژ صحیح برد ، می توان آن را به روشهای مختلف با استفاده از بازرسی دستی یا استفاده از تجهیزات تست اتوماتیک گران قیمت (ATE) آزمایش کرد.

تجهیزات تست اتوماتیک تست PCB و تست تجهیزات را بسیار سریع انجام می دهد.

 

در فرآیند تست دو مرحله تست ICT و FCT بشرح زیر قابل اجرا خواهد بود که نیاز به ساختاری پیچیده تر دارد و بسته به نیاز ممکن است تبدیل به یک مرحله و ساختاری ساده تر گردد.

تست بورد

در این روش از چند نوع Probe با اندازه ارتفاع متفاوت استفاده می کنند همچنین در ساختار دستگاه از سیستم ball screw و یا سیستم های مشابه جهت کنترل ارتفاع در سطوح مختلف استفاده می شود. زیرا تست در دو مرحله ICT (in circuit test) و FCT(functional circuit test) انجام خواهد شد.

تست بورد

تست برد

درباره Hossein Sediqian

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *